بوروکراسی اداری پیچیده در راستای حمایت از شرکت های دانش بنیان نیست و بانک ها در خصوص پرداخت تسهیلات به شرکت های دانش بنیان بیش از حد سختگیری می کنند. مدیرعامل پترو کیمیا آروین در گفت وگو با خبرنگار «دنیای اقتصاد» با اعلام این مطلب گفت: بیشتر شرکت های دانش بنیان توان مالی بالایی، جهت تامین اعتبار و سپرده گذاری جهت ضمانت های بانکی ندارند و همین موضوع آنها را در رقابت با واردکنندگان دچار مشکل می کند.

حسین شوشیان با اشاره به اینکه در واگذاری پروژه ها باید توجه بیشتری به شرکت های دانش بنیان شود، افزود: حوزه فعالیت شرکت پترو کیمیا آروین در صنایع پتروشیمی، نفت و گاز است که تولید و نصب تجهیزات ثابت مورد نیاز این صنعت را انجام می دهد که شامل مخازن تحت فشار، مبدل های حرارتی، برج های فرآیندی، کولرهای هوایی، انواع مشعل و تقسیط گر است. با توجه به پیچیدگی این تجهیزات و لزوم بهره وری مداوم، به کارگیری «دانش بنیان ها» ضروری است. وی افزود: شرکت پترو کیمیا آروین، به عنوان تولیدکننده تجهیزات ثابت صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، فعالیت می کند و هم اکنون بیش از ۴۰ پروژه فعال در زمینه ساخت از پالایشگاه های کشور در دست اقدام دارد.

مدیرعامل شرکت پترو کیمیا آروین در پاسخ به این پرسش که شرکت پترو کیمیا آروین چه برنامه های توسعه ای را مدنظر دارد که انجام بدهد به «دنیای اقتصاد» گفت: شرکت پترو کیمیا آروین، به طورکلی برنامه های توسعه ای در حوزه های دانش فنی، سبد محصولات، توسعه بازار و ایجاد زیرساخت و تامین سخت افزار مناسب، جهت انجام پروژه ها را مدنظر قرار داده است.

شوشیان اظهار کرد: شرکت پترو کیمیا آروین، همچنین، برنامه توسعه ای کاهش زمان تولید، افزایش کیفیت و به روزرسانی فناوری تولید را در دستور کار خود قرار داده است که این موضوع منجر به تبدیل شدن این شرکت به برند شناخته شده در استان و در بلندمدت در کشور می شود. تحریم ها مانع صادرات محصولات دانش بنیان

مدیرعامل شرکت پترو کیمیا آروین در پاسخ به این پرسش که شرکت پترو کیمیا آروین در بخش صادرات چه برنامه هایی مدنظر دارد که انجام بدهد و اگر در حال حاضر محصولات این شرکت صادر می شود در خصوص آن توضیح دهید به «دنیای اقتصاد»، گفت: با توجه به اینکه کیفیت محصولات داخلی در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی، هم رده محصولات مشابه خارجی است، اما به دلیل تحریم های ظالمانه آمریکا امکان صادرات این محصولات وجود ندارد.

شوشیان اظهار کرد: برخی از محصولات تولیدی این شرکت از فاز مهندسی تا اجرا کاملا بومی بوده که باعث خروج ارز از کشور شده و نیاز کشور به واردات این تجهیزات، حتی پس از رفع تحریم ها را مرتفع کرده است.

مدیرعامل شرکت پترو کیمیا آروین در پاسخ به این پرسش که شرکت پترو کیمیا آروین در زمینه تحقیق و توسعه چه اقداماتی را انجام داده است و در این خصوص چه برنامه هایی مدنظر دارید به «دنیای اقتصاد»، گفت: اساس کار شرکت بر مبنای تحقیق و توسعه مداوم است که کسب دانش و بومی سازی چندین محصول با فناوری بالا طی مدت پنج سال و تخصیص ۲۰ درصد درآمد شرکت به تحقیق و توسعه محصولات موردنیاز صنایع نفت و گاز و پتروشیمی بیانگر این امر است.

وی در ادامه در خصوص میزان اشتغال زایی شرکت پترو کیمیا آروین بیان کرد: این شرکت در سال جاری، به رغم تحریم های بین المللی و همه گیری ویروس کرونا موفق شد توسعه فضای کارگاهی خود را نسبت به سال گذشته به دو برابر افزایش بدهد و در حال حاضر ۷۰ نفر به صورت مستقیم در این شرکت مشغول به کار هستند و همه این افراد از نیروهای بومی منطقه هستند.

شوشیان اظهار کرد: در این شرکت ۹۰ نفر به صورت غیرمستقیم به کار مشغول هستند و ۱۰ هزار مترمربع، مساحت فضای کارگاهی این شرکت است که با توجه به پروژه های اخذشده شرکت، میزان اشتغال زایی این شرکت در سال ۱۴۰۰ بیش از ۲۰۰ نفر و فضای کارگاهی بیش از ۲۰ هزار مترمربع خواهد شد.

وی گفت: شرکت های دانش بنیان تولیدی، نیاز به حمایت بیشتر مسوولان دارند و نیاز است قوانین مالیاتی و بیمه ای جهت تسهیل در امور تولیدی اصلاح بشوند.

شوشیان در پایان بیان کرد: باید راهکار مناسب برای توسعه زنجیره تامین مواد اولیه برای تولیدکنندگان داخلی فراهم بشود و فرآیند امور گمرکی مواد خاص و بهره گیری از معافیت های گمرکی جهت واردات تسهیل و همچنین سازوکار مناسب بانکی، جهت انجام امور ارزی شرکت های دانش بنیان مهیا شود.

این مجموعه در شهرک صنعتی شماره ۳ اهواز مشغول فعالیت است.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *